Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı : Yüz Traşı

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Yüz Traşı
Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Yüz Traşı

Yüz traşı ve kadın. Bunları aynı cümle içinde kullanmak bile tuhaf geliyor insana  ama yıllardır Asyada kadınların hatta Hollywoodda Marlyn Monroe, Liz Taylor gibi ünlülerin yüzlerini traş ettiğini duyunca dilim tutuldu diyebilirim. Ne zaman konu erkeklerin kadınlardan daha yavaş yaşlanmasından açılsa  ” Onlar hem makyaj yapmıyor hem de her gün traş oluyorlar . ” der annem hep. Ama bir kadını aynanın karşısında yüzünde traş köpüğü ile düşünmek de ne bileyim…  Hoş biz kadınların daha güzel görünmek adına yapmayacağımız şey de kalmadı aslında.

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı
Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı

 

Asyalı kadınlar pürüzsüz ve kusursuz görünen ciltleriyle bilinirler. Tabii bunda beslenme alışkanlıklarının ve muhteşem genlerinin payı büyük. Ama görünen o ki son dönemde özellikle Japonyada hızla yükselen bir güzellik trendi var kadınlar arasında : Yüz Traşı

Erkeklerin sakal traşı ile kadınların uyguladıkları yüz traşı arasında pek bir fark yok aslında. Kadınların yüz traşında amaç cilt üzerindeki ölü tabakadan ve ince tüylerden kurtulurken aynı zamanda masaj etkisi ile cildin elastikiyetini arttırmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak.

 

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Yüz Traşı

Bu konu ile ilgili araştırma yaptıkça hayretten hayrete sürükleniyorum. Asyalı kadınlar arasında yaygın olan bu yöntem Avrupa ve Amerikada da bir çok uzman tarafından tavsiye edilmeye ve güzellik salonlarında uygulanmaya başlanmış bile. Bir uzman tarafından yapılan uygulamanın ardından masaj ve sıcak havlu uygulamasının da 185 $ lık pakete dahil olduğu söyleniyor ki inanılır gibi değil.

Kadınlar için yüz traşı

 

Bu yöntemin anlatılan faydalarına gelecek olursak, yüzdeki ince tüylerden kurtulmayı sağlamasının yanı sıra makyaj kalıntılarını ve üst tabakadaki ölü hücreleri temizlemesi, ciltte masaj görevi nedeniyle elastikiyetin artmasını sayabiliriz. Tabii bu yöntemi savunanlara göre traşın tüyleri sertleştirip çoğaltması tamamen bir şehir efsanesi. Uzmanlar en az ayda bir kere yapılan yüz traşının yaşlanmayı geciktirdiğini ve daha pürüzsüz bir cildin sırrı olduğunu söylüyorlar ama yine de ihtiyatlı davranmakta fayda var. Kaldı ki yağlı ve sivilceli ciltlerde problem olabileceği de belirtilmekte.

Asyada kadınlar tarafından yıllardır uygulanan bu yöntem ne kadar doğru ya da etkili bilmek zor. Şahsen ben böyle birşeyi denemeye cesaret edemem gibi geliyor. Sizi bilemem ama benim güzellik uğruna yapılacaklar listeme girebilecek bir yöntem değil…

Yine de denerseniz ya da zaten denediyseniz fikrinizi yorum olarak bırakın. İnsan merak ediyor işte 

Sevgiyle kalın 

 

1 Comment

  • Şaşırtıcı. Ama güzel bir peeling,makyaj kalıntıları ve öl derileri de özer diye düşünyorum.

Konuyla ilgili soru ve görüşleriniz için: