EV YAPIMI ÇOK AMAÇLI TEMİZLEYİCİ

Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici
Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici

Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici : Temizliği annelerimizin yaptığı zamanlar en güzel zamanlardı galiba. Kirlenen halılar, camlar ya da parlaması gereken mutfak tezgahı ve banyo lavabosu gibi bir derdimiz yoktu. Şimdilerde ise günün hatrı sayılır bir bölümü evi temiz ve düzenli tutmakla geçiyor. Özellikle alerjik hastalıkların resmen “moda” olduğu bir dönemde çeşit çeşit kimyasallar kullanıyoruz üstelik.

Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici
Temizlik adı altında çeşit çeşit kimyasal :(

Mutfak için ayrı ankastre için ayrı, yok yüzey temizleyici, yok banyo kireç önleyici bilmem nesi, çamaşır suyu, ahşap temizleyici, cam için şu halılar için bu… Kabus gibi ? Ve gerçekten bunların içinde neler var ? Alerjik hastalıkların bu kadar yaygın olmasına şaşırmamak gerek. Her zaman söylüyorum, doğal ve sağlıklı yaşam sadece yediklerimizle değil cildimize değen hatta soluduğumuz havaya karışan herşeyle bir bütündür. O zaman çare, ev yapımı çok amaçlı temizleyici ?

Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici
Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici

Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici Malzemeler:

  • 1/2 yemek kaşığı çamaşır sodası
  • 1 yemek kaşığı sıvı arap sabunu ya da sıvı kastil sabunu
  • 10 damla esansiyel limon ya da portakal yağı (dezenfektan özelliğinden dolayı mutlaka kullanmalısınız)
  • tercihe göre 4 damla lavanta yağı
  • 2 fincan ılık su

Eğer imkanınız varsa ve bulabilirseniz tarife bir yemek kaşığı Boraks eklemenizi öneririm. Boraks su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan, çevreye ve insana zarar vermeyen doğal bir mineral. Adını arapça burak kelimesinden alıyor, yani parlak, parlayan, parlatan demek. Çamaşırdan tutun da tuvalet temizliğine kadar güvenle kullanabileceğiniz bir mineral.

Boraks Nereden Alınır ?

  • Organik malzemeler satan aktarlardan
  • Çevre dostu doğal malzemeler satan organik pazarlardan
  • Eczane ya da ecza depolarından
  • Güvenilir internet sitelerinden alabilirsiniz.

Yapılışı:

Arap sabunu ya da kastil sabununu hatırlıyorsunuzdur muhakkak. Ben küçükken halı yıkardı annemler arap sabunu ile ve pırıl pırıl olurdu halılar. Hatta rahmetli anneannem ” eskiden şampuan mı vardı, biz genç kızken saçlarımızı bile arap sabunuyla yıkardık.” derdi. Arap sabunu hala var bazı marketlerde. Kastil sabununu da organik malzemeler satan aktarlarda bulmak mümkün. Eğer sıvı olarak bulamazsanız 1 e 3 ölçüsünde kendiniz de sıvı hale getirebilirsiniz. Çamaşır sodası da bazı marketlerden ve aktarlardan bulunabilir.

Soda ve sabunu ve eğer varsa boraksı boş bir sprey şişeye alın üzerine suyu ve esansiyel yağları ekleyin. Yavaşça çalkalayın ve iyice karışmalarını sağlayın.

Sprey Şişe
Sprey Şişe

Bu karışımı evin her yerinde, mutfak-banyo temizliğinde, yerlerde yüzey temizleyici olarak hatta koltuk lekelerinde bile güvenle kullanabilirsiniz. Hatta oyuncakları dezenfekte etmekte bire bir. Tek dikkat etmeniz gereken limon/portakal yağı içerdiğinden mermer yüzeylerde leke bırakabilir, aman dikkat ?

Sizin de arap sabunu/kastil sabunu ya da boraks ile ya da daha farklı malzemelerle yapılan doğal temizleyici tarifleriniz vardır mutlaka. Varsa, bu değerli bilgiyi yorum olarak paylaşın lütfen… Kimyasallara karşı savaşımda beni yalnız bırakmayın. ?

Sevgiyle kalın ?

1 Comment

Konuyla ilgili soru ve görüşleriniz için: