Karite Yağı Shea Yağı Nedir ? Nereden Alınır ?

Karite Yağı Shea Yağı Nedir?
Karite Yağı Shea Yağı Nedir?

Karite yağı yani kozmetikte bilinen ismiyle Shea Yağı, ev yapımı güzellik tariflerinde sıkça kullandığımız bir malzeme. Evde kendi kremini kendi yapmayı sevenlerin malzeme listesinde mutlaka olması gerekenlerin başında geliyor. Peki Karite Yağı Shea Yağı Nedir ?

Karite Yağı Shea Yağı Nedir ?

Karite yağı Afrikada shea ağacının fındıkımsı meyvesinden elde edilen doğal bir katı yağ. Sitric asit, oleik asit, A, D, E vitaminleri zengini. Bu yüzden kozmetik sektöründe nemlendirici özelliğinden dolayı yerini almış durumda. Ayrıca Afrikada mutfakta da kullanımı yaygın. Kullandığınız nemlendirici ya da losyonların içerik maddelerine dikkat ettiyseniz, mutlaka görmüşsünüzdür. Büyük çoğunluğu karite yağı shea yağı içerir. Sadece cilt için değil saç bakım malzemelerinde de kullanılır karite yağı.  Cilt tarafından çok hızlı emilir ve her cilt tipinde etkilidir.

 

KARİTE YAĞI
KARİTE YAĞI

Karite Yağı  Genel Kullanım Alanları :

  • Cilt için nemlendirici, losyon, iyileştirici olarak
  • Saç için yumuşatıcı, güçlendirici olarak
  • Sabun yapımında
  • Afrikanın bir çok bölgesinde gıda amaçlı

Bunlara ek olarak  shea yağının doğal SPF 4-6 koruma özelliği de vardır. Bu nedenle güneş koruyucu kremlerde de sıkça kullanılır. Sağlıklı bronzlaşmak için bir tarife ihtiyacınız varsa, karite/shea yağının kullanıldığı Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi tarifime göz atabilirsiniz. Karite yağı ve doğal yağları bir arada kullandığınız tariflerle evde muhteşem losyonlar ve nemlendiriciler hazırlamanız mümkün. ?

Karite Yağı Shea Yağı Nereden alınır ?

Afrikada çok ucuz olan bu yağ, ülkeleri dolaştıkça pahalanıyor ne yazık ki. Eğer yolunuz Afrikaya düşerse 5-10 kavanoz alın bence.?

Tabii ki ülkemizde de bulmak mümkün ama fiyatları çok değişken. 10 TL ye de var 100 TL ye de. Karite yağını:

  • Organik sertifikalı satış yapan aktarlardan
  • Ekolojik marketlerden
  • Güvenilir sanal marketlerden bulabilirsiniz.

Önemli olan, aldığınız ürünün %100 saf ve organik olmasına dikkat edin mutlaka. Sonuçta 100 ml. lik bir kavanoz karite/shea yağı ile balmumu ve diğer doğal yağları kullanarak kavanozlarca nemlendirici ve losyon yapabilirsiniz. Sevdiğiniz doğal yağlarla karıştırarak bir kaç denemeden sonra sizin için en uygun nemlendirici/losyon/saç maskesini evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Ben de blogumda karite yağı kullanılan tariflere sıkça yer vereceğim. Gerekli malzemelere sahipseniz, bu tarifleri kendi zevkinize göre geliştirmeniz de mümkün. Sizin de karite yağı kullandığınız ev yapmı tarifleriniz varsa bizimle paylaşın lütfen ?

Konuyla ilgili soru ve görüşleriniz için: